Human Dystopia
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Politeizm, bogowie antycznych egipcjan

Go down

Politeizm, bogowie antycznych egipcjan  Empty Politeizm, bogowie antycznych egipcjan

Pisanie by Admin Nie Sie 04, 2024 12:52 pm

Ra (Re) – bóg słońca, stwórca świata i ładu we Wszechświecie. Panował nad niebiosami, ziemią i podziemiami oraz bogami, ludźmi żywymi i zmarłymi. Przedstawiano go jako człowieka o głowie sokoła bądź jastrzębia, noszącego koronę na kształt dysku słonecznego otoczonego świętą kobrą Uraeus, która symbolizowała władzę. Według wierzeń Egipcjan w dzień pływał barką po niebie, a wieczorem połykała go bogini Nut, aby rano mógł ponownie się narodzić. W panteonie heliopolitańskim Re był głównym bóstwem ukazywanym w trzech osobach: jako poranny Re – skarabeusz „Chepri”, dojrzały mąż „Re” i wieczorny Re – starzec „Atum”. To właśnie miejscowość Heliopolis, czyli „miasto słońca”, stanowiła najważniejsze miejsce jego kultu.

Ozyrys (Usir) – bóg świata podziemnego i życia pozagrobowego, syn bogini Nut i boga Geba, mąż Izydy, ojciec Anubisa (z Neftydą) i Horusa (z Izydą). Egipcjanie wyobrażali go sobie, jako człowieka owiniętego w całun, trzymającego w rękach berło i flagellum. Na głowie miał koronę z rogami i piórami. Według mitu został zabity przez swojego brata Seta, który poćwiartował jego ciało na 14 kawałków i rozrzucił po całym Egipcie. Wskrzesiła go Izyda, zbierając wszystkie części jego ciała z wyjątkiem zaginionego prącia i składając je w mumię. Prącie zostało bowiem przez Seta wrzucone do Nilu, co stanowiło wyjaśnienie dla wylewu rzek. Bez niego Ozyrys nie mógł żyć na ziemi, a jedynie w podziemiach.

Anubis – bóg zmarłych, kojarzony z mumifikacją i życiem pozagrobowym. Przedstawiano go jako człowieka z głową szakala lub szakala z przewiązaną szyją i cepem w zgięciu tylnej nogi. Czerń jego głowy symbolizowała barwę rozkładającego się ciała oraz czarną glebę doliny Nilu. Anubis był synem Ozyrysa i Neftydy. Pomagał ojcu w zaświatach przy ważeniu serc zmarłych, co miało wpływ na podjęcie decyzji o ich wejściu w życie pozagrobowe. Przedstawiano go także, jako towarzysza mumii zmarłego, którego miał strzec. W starożytnym Egipcie w czasie balsamowania ciała preparator przebierał się za niego, zakładając maskę.

Horus – bóg nieba, syn Ozyrysa i Izydy. Został poczęty, gdy Izyda ożywiła ciało Ozyrysa po tym, jak ten został zabity przez swojego brata Seta. Czczono go pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła zwieńczoną tarczą słoneczną. Był opiekunem monarchii egipskiej, z którym utożsamiał się faraon, przyjmując jego imię. Według mitu o walce Horusa z Setem, bóg miał stracić oko i to właśnie stąd wywodzi się słynny egipski symbol „oka Horusa”. Egipcjanie uważali, że chronił on przed złem, chorobami i nieszczęściami.

Izyda – bogini płodności, opiekunka rodzin, patronka małżeństwa i macierzyństwa. Była siostrą i żoną Ozyrysa oraz matką Horusa, z którymi należała do naczelnej triady bóstw Egiptu. Przedstawiano ją jako kobietę z hieroglifem na głowie – wyobrażeniem tronu. Występowała także z dyskiem słonecznym na głowie, umieszczonym między krowimi rogami. Niekiedy przybierała również postać skorpiona, ptaka, świni lub krowy. Wierzono, że posiada magiczne moce do uzdrawiania chorych i przywracania życia zmarłym. Była niezwykle oddana swojemu mężowi, a jako matka, stanowiła wzór do naśladowania dla wszystkich kobiet.

Amon (Amun) – bóg powietrza, sprawca niewidzialnego wiatru, urodzaju, płodności. Jego małżonką była Mut, a synem Chonsu – bóg księżyca. Razem stanowili w Karnaku tebańską triadę. Najczęściej przedstawiano go jako mężczyznę z koroną z dwóch pióropuszy. Występował także w postaci człowieka z głową barana o zakrzywionych rogach, jako gęś lub pełzający wąż, a także w formie bezosobowej, czyli wysokiego smukłego słupa zwanego obelisk. Amon początkowo był lokalnym bóstwem Teb, ale z czasem jego kult rozprzestrzenił się na cały starożytny Egipt.

Set – pan burz, pustyń, ciemności i chaosu, bóstwo o charakterze demonicznym. Był synem bogini Nut i boga Geba oraz mężem Neftydy. To postać człowieka z głową zwierzęcia o długim pysku i kanciastych uszach, łącząca cechy szakala, antylopy oryks oraz okapi. Niekiedy przedstawiano go także z harpunem, który symbolizował jego związek z polowaniem, łowiectwem i doliną Nilu. Zazdrosny Set zabił swojego brata Ozyrysa, a następnie próbował przejąć władzę w Egipcie. Ostatecznie pokonał go Horus – syn Ozyrysa. Mimo swojego negatywnego obrazu, był również czczony jako bóstwo siły, mocy i płodności oraz obrońca podróżnych na pustyni.

Tot (Thot) – bóg księżyca i wiedzy, wynalazca hieroglifów, a także kalendarza, arytmetyki, geometrii, muzyki, liczby i rysunków. Patronował pisarzom oraz ludziom nauki i sztuki. Pełnił funkcję mediatora między bogami i rozstrzygał ich spory. Był także magiem i lekarzem. Najczęściej przedstawiano go z głową ibisa lub pawiana. Czczony przede wszystkim w Khmunu (Hermopolis) w Górnym Egipcie.

Ptah – jedna z najważniejszych form Stwórcy, twórca przedmiotów, patron architektów i rzemieślników. Razem z lwiogłową Sechmet i Nefertumem tworzyli w Memfis triadę. Występował w postaci mu­mii o zie­lo­nej skó­rze w myc­ce i ca­łu­nie, z ogoloną głową oraz laską w ręku, która stanowiła połączenie symbolu „anch”, berła „uas” i filaru „dżed”. Świętym zwierzęciem Ptaha był byk zwany Apis.

Aa-ma-cheru – według papirusu Ani lwiogłowy bóg strażnik.

Aah (również Aa, Ah, Jah) – w starożytnym Egipcie bóg księżyca odmierzający i regulujący upływ czasu. Jego imię składało się z czterech liter (hieroglifów), z czego trzy pierwsze to JAH a ostatnia to znak księżyca, często z występującym schowanym połowicznie słońcem. Stąd hebrajskim odpowiednikiem jest JAREAH (יָרֵחַ). Był odpowiedzialny za Księżyc Roku. Jego imię znaczy „księżyc”. Towarzyszył głównie Thotowi i Chonsu. Był utożsamiany z Ozyrysem (jako Ozyrys-Aah) i Thotem (jako Tot-Aah) oraz Minem i Chonsu[3]. Jest odpowiednikiem Seleny i Luny.

Aken – w mitologii staroegipskiej opiekun łodzi, którą podróżował Ra podczas swej nocnej wędrówki przez świat podziemny. Przeprowadzał także dusze zmarłych do podziemi. W ciągu dnia pogrążony w głębokim śnie, kiedy potrzebny zmarłym, budzony był przez przewoźnika o imieniu Mahaf. Aken był przedstawiany jako marynarz stojący na rufie łodzi. Miejscem jego kultu było miasto Ausim, jednak jego świątynia nie zachowała się. Jego imię jest wielokrotnie wymienione w Księdze umarłych.

Aker – bóstwo związane przede wszystkim z ziemią i światem podziemnym. W sztuce wyobrażany jako podwójny sfinks lub lew, był groźnym mieszkańcem zaświatów, strażnikiem bram i pomocnikiem słońca w walce z Apopem. Nie należał nigdy do grona wielkich bogów, a mimo swej roli w zaświatach nie posiadał żadnej świątyni, ani miejsca kultu.

Akh (3ḫ czyli efektywność), ach – rodzaj ducha w mitologii staroegipskiej. Koncepcja akh wielokrotnie zmieniała się w długiej historii wierzeń starożytnych Egipcjan. Poza Ka i Ba stanowi jeden z centralnych elementów, aspektów nieśmiertelnej osobowości, nawet po śmierci fizycznego ciała. W późniejszych wierzeniach uważano, że Ka zmienia się w Akh i Ba po śmierci faraona raczej, niż jednoczy z Ba by stać się Akh. W tym okresie wierzono, że Akh spędza trochę czasu żyjąc w świecie podziemnym zanim powraca i podlega reinkarnacji jako Ka, zyskując nowe Ba. Oddzielenie Akh i unifikacja Ka z Ba następowały po śmierci, kiedy dusza złożyła odpowiednie ofiary i znała odpowiednie, skuteczne zaklęcia. Procesowi temu, towarzyszyło jednak ryzyko ponownej śmierci. Egipska literatura pogrzebowa (taka jak Teksty Sarkofagów i Księga umarłych) miały uchronić zmarłego od “ponownej śmierci” i pomóc w przemianie w Akh. W sztuce Egiptu Akh symbolizował jeden z gatunków ibisa

Am-heh – w starożytnym Egipcie był przerażającym bogiem z podziemi. Jego nazwa znaczy "pożeracz milionów". Był przedstawiany jako człowiek z głową psa. Mieszkał na jeziorze ognia i tylko Atum był w stanie go odepchnąć.

Admin
Admin
Admin

Liczba postów : 39
Data rejestracji : 20/05/2024

https://humandystopia.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Pozwolenia na tym forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach